Jak mądrze inwestować i nie stracić?

W ostatnich latach ceny zaczęły gwałtownie rosnąć, przez co trzymanie dużych pieniędzy na lokacie czy w gotówce przestało się opłacać. Warto zmniejszyć negatywny wpływ inflacji na nasze portfele i zainteresować się inwestowaniem nawet jeżeli nie ma się specjalistycznej wiedzy na tematy bankowe. W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, jak mądrze inwestować i nie stracić posiadanego kapitału.

Umiejętne zarządzanie ryzykiem a inwestowanie

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem straty części lub całości kapitału, ale ryzyko zawsze różni się w zależności od rodzaju aktywów. Na rynku można znaleźć relatywnie bezpieczne dobra takie jak złoto czy obligacje skarbowe, ale też te wyjątkowo ryzykowne, do których zaliczają się instrumenty pochodne czy kryptowaluty. Oczywiście im większe ryzyko, tym większy potencjalny zysk, o czym chyba wie każdy, kto zna historię bitcoina. Co istotne, ryzyko można dostosować do naszych potrzeb poprzez dywersyfikację portfela poprzez zakup kilkunastu różnych rodzajów akcji, obligacji czy innych aktywów – w ten sposób maksymalizujemy bezpieczeństwo włożonego kapitału, niwelując przy tym niebezpieczny wpływ inflacji.

Ukryte koszty inwestowania

Warto przy tym zwrócić uwagę na ukryte koszty inwestowania, które mogą nie być oczywiste dla wszystkich inwestorów, a już na pewno nie dla tych początkujących. Mowa o wszelkich prowizjach i kosztach transakcji pobieranych przez pośrednika, którym zazwyczaj jest bank i jego biuro maklerskie. Choć w przypadku zakupu podstawowych rodzajów instrumentów inwestycyjnych (akcji, obligacji) koszty te nie są zbyt wielkie, to z racji na ich wielkość często o nich zapominamy. Przed dokonaniem transakcji warto zwrócić uwagę na wszystkie prowizje i opłaty pobierane przez pośredników i wybrać najtańszą opcję.

Pieniądz rodzi pieniądz, czyli procent składany

Wiele osób wciąż wybiera lokatę ze względu na zjawisko procentu składanego, który znacząco przyspiesza mnożenie odłożonych pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej. Niestety to duży błąd, który nie bierze pod uwagę inflacji. Wzrost cen jest już od dawna znacznie szybszy od oprocentowania lokat, przez co każdy dzień, w który pieniądze leżą w banku powoduje stratę ich wartości. Pisaliśmy już o tym powyżej, ale chcielibyśmy podkreślić, że lokaty bankowe i tradycyjne oszczędzanie środków zwyczajnie przestały się opłacać. Pod względem ekonomicznym najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest powolne budowanie portfela inwestycyjnego nastawionego na bezpieczeństwo. To właśnie dlatego warto mądrze inwestować, czyli minimalizować ryzyko, ale też pozwolić posiadanemu kapitałowi na wypracowanie zysków przewyższających inflację.

Kiedy przychodzi czas na inwestowanie w siebie?

1 komentarz

  1. Mówi się, że nie tracisz dopóki nie sprzedaż akcji na giełdzie. Czasami trzeba przeczekać najgorsze okresy.

Comments are closed.