Przedsiębiorczość. 10 wskazówek, jak oszczędzać czas i zwiększać produktywność

Czy jesteś przedsiębiorcą? Czy czujesz się przytłoczony swoim biznesem? Prowadzenie firmy jest jak posiadanie dziecka, jest non-stop! Brak czasu jest głównym problemem wszystkich przedsiębiorców.
Aby uniknąć wypalenia zawodowego lub odnieść sukces w swoim przedsiębiorczym projekcie, musisz nauczyć się dobrze zarządzać swoim harmonogramem. Ideałem jest zorganizowanie się tak dobrze, jak to tylko możliwe, aby być tak produktywnym, jak to tylko możliwe.

1. Tworzenie "list rzeczy do zrobienia" lub list zadań.

Czy jesteś przekonany, że nie potrzebujesz listy rzeczy do zrobienia? Myślisz, że będziesz w stanie zapamiętać wszystko? Nieprawda! Nawet jeśli masz nieomylną pamięć, lista pomoże Ci się zorganizować. Rzeczywiście, wypisanie rzeczy, które musisz zrobić w ciągu dnia (tygodnia lub miesiąca) pomaga Ci:
a. określ ilość pracy, jaką masz do wykonania;
b. organizuj swoje zadania zgodnie z priorytetami;
c. uprość zarządzanie swoimi projektami.
Każdego wieczoru możesz podsumować to, co udało Ci się osiągnąć, skreślając zadania z listy.

2. Skup się na swoich priorytetach.

Przeglądając długą listę rzeczy do zrobienia, zastanawiasz się, od czego zacząć? Tworzenie list to świetna sprawa. Ale gdy Twoje listy stają się coraz dłuższe, trudno Ci nad nimi zapanować. Aby ułatwić sobie pracę, spróbuj ustalić priorytety zadań, które masz do wykonania.
Długa lista zadań bez ustalenia priorytetów może wydawać się niemożliwa do pokonania. Użyj systemu numeracji lub liternictwa, aby ustalić priorytety, lub po prostu zmień układ swoich list tak, aby priorytet był na samej górze.

3. Wyraźnie określ swoje cele.

Kiedy już masz swoją listę, ze wszystkimi jej priorytetyzacjami, możesz zrobić harmonogram. I tak na każde zadanie przeznacz precyzyjnie określony czas.
Wyznaczając jasne i istotne cele, będziesz wiedział, jak szybko musisz działać i ile czasu musisz poświęcić na każdy projekt. Aby odnieść sukces w osiąganiu celów i trzymaniu się harmonogramu, możesz stworzyć system nagród dla siebie. Na przykład, możesz pozwolić sobie na małą przerwę lub słodki poczęstunek po wykonaniu tego, lub innego zadania w odpowiednim czasie.

4. Ograniczenie czasu nieproduktywnego.

Możesz być zaskoczony ilością czasu zmarnowanego na niepotrzebne lub minimalne działania. Rozwiązanie? Śledź swój czas!
Zacznij od odmierzania czasu swoich codziennych zadań przez kilka dni. To da Ci jasny pogląd na to, które czynności są czasochłonne. Dzięki temu będziesz w stanie zorganizować swój czas i maksymalnie go zoptymalizować.

5. Unikaj wielozadaniowości.

Badania naukowe wykazały, że po przerwaniu pracy mózg potrzebuje ponad 15 minut na ponowne skoncentrowanie się. Więc, próbując wielozadaniowości będzie tylko marnować więcej czasu niż potrzebujesz!
Aby być bardziej produktywnym, skup się na jednej i tylko jednej rzeczy, i przejdź do następnego zadania dopiero po zakończeniu pierwszego.

6. Oddeleguj część swoich zadań.

Świadomość, że możesz przekazać część swoich zadań innej osobie lub firmie, pomoże Ci lepiej zarządzać swoim czasem. Musisz nauczyć się delegować swoje zadania i korzystać z porad profesjonalistów.
Skup się na tym, co najważniejsze!  Finanse i księgowość należą do funkcji, które są coraz częściej zlecane na zewnątrz i trend ten rośnie. 15% firm zleca na zewnątrz finanse i księgowość.
Nadszedł czas, aby rozważyć outsourcing funkcji księgowych i finansowych.

7. Ograniczenie i usunięcie czynników rozpraszających uwagę.

Sieci społecznościowe, media, internet to wszystko rozprasza Twoją uwagę w codziennym życiu. Aby oprzeć się pokusie, użyj wyżej wymienionego systemu nagród, aby zwiększyć swoją siłę woli. Możesz nawet uczynić z tych rozproszeń cel. Na przykład, mała gra online, aby nagrodzić się za bardzo produktywny poranek.

8. Zarezerwuj czas na odpoczynek.

Nikt nie może być produktywny w 100% przez cały czas. Po prostu nie będziesz w stanie być w najlepszej formie przez cały czas. Aby zapobiec nieuniknionemu wypaleniu, musisz wygospodarować czas na odpoczynek i regenerację sił.
Nie tylko będziesz w stanie wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie po jej zakończeniu, ale będziesz miał więcej perspektyw, aby łatwo znaleźć rozwiązania wszelkich problemów.

9. Wieczorem zaplanuj następny dzień.

Aby zmaksymalizować swój czas, poświęć ostatnie 10 lub 20 minut dnia na zaplanowanie przynajmniej pierwszej części następnego dnia.
Dzięki temu dobrze rozpoczniesz nowy dzień, a przede wszystkim będziesz miał rano jasną głowę. Oczywiście, nie powinieneś wywierać na siebie presji, aby trzymać się planu każdego dnia. Dzięki temu będziesz miał lepszą widoczność swoich zadań.

10. Wykorzystaj technologię na swoją korzyść.

Nowe technologie zapewniają Ci szeroki wachlarz narzędzi, które mogą pomóc Ci lepiej zarządzać swoim czasem.
Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań programowych, które pomagają firmom zautomatyzować niemal każde zadanie. Od fakturowania po komunikację – z IT wszystko jest możliwe.
Możesz nawet pomyśleć o zautomatyzowaniu pewnych zadań i ustawieniu ich tak, aby były wykonywane bez Twojego udziału. Ważne jest jednak, aby poświęcić trochę czasu na wybór rozwiązania, z którego będziemy korzystać.