Wady prowadzenia działalności gospodarczej

JDG

Spoglądając na rynek pracy, a także trudności z znalezieniem pracy, bardzo często rozważamy założenie własnej działalności gospodarczej. Czytamy o zaletach, niezależności takiego rozwiązania i widzimy same superlatywy. Jednak warto pamiętać, że własna działalność to przede wszystkim ryzyko, bez którego nie można się obejść. Jakie są jednak wady, które wynikają, bądź też mogą się pojawić podczas prowadzenia własnego biznesu? Czy są one aż tak duże, że powinniśmy mieć świadomość ich istnieniu? Czy mogą mieć wpływ na nas samych? Jeśli jesteś na etapie rozważania, czy warto prowadzić swój biznes czy też, przeczytaj poniższe zestawienie wad. Może pomogą one ci podjąć właściwą decyzję.

Odpowiedzialność

– tak prawa, sam decydujesz o sobie i jesteś panem swojego losu. Dla jednych to zaleta, ale jest to również wada. Pamiętaj, że każdy zły krok, może mieć negatywny wpływ nie tylko na ciebie, ale również na całą działalność. Musisz wykazywać się nie tylko rzetelnością, sumiennością, ale brać odpowiedzialność za wszystko co robisz.

Brak płynności finansowej

– W przypadku pracy na etat masz pewność, że wynagrodzenie zostanie ci wypłacone w określonym terminie. W przypadku prowadzenia firmy, takiej pewności nie masz. Nie wiesz, kiedy firma przyniesie ci zyski. Trudno więc tu mówić o płynności finansowej, nie znając losów własnej działalności.

Koszt

– zazwyczaj koszty związane z wykonywaniem pracy są niewielkie. Dotyczą one np. kupna określonego ubioru, dojazdu do pracy itp. Prowadząc firmę, musisz się liczyć, że koszty będą znacznie większe. Trzeba się liczyć nie tylko z zakupem niezbędnych materiałów, ale również wynajmem lokalu, składkami ZUS itp.

Ryzyko

– Podejmując decyzję o prowadzeniu własnego biznesu podejmujesz zawsze ryzyko. Nie jest prawdą, że im więcej włożysz, tym więcej zyskasz. Czasami jest to szczęście, czasami odpowiedzialne są za to takie mechanizmy jak lokalizacja, środowisko, reklama. Jednak zawsze istnieje ryzyko, które należy brać pod uwagę.

8 kroków do stworzenia skutecznego biznesplanu.

Finanse

– wraz z odpowiedzialnością, pojawia się jeszcze jedna kwestia. W przypadku problemów finansowych, z regulowaniem należności w terminie musisz sobie zdawać sprawę, że odpowiadasz nie tylko majątkiem firmy, ale również majątkiem osobistym.

Brak urlopu

– pewnie nie raz spotkałeś się z stwierdzeniem, że mając firmę nie musisz się prosić o wolne. Pamiętaj, że firma to obowiązek. Jeśli będziesz brał urlop w każdym dowolnym momencie, może okazać się, że w oczach klienta staniesz się firmą nierzetelną. Ludzie patrzą na dostępność . Dlatego trudno tutaj doszukiwać się dostępności na każde swoje życzenie.

Jak widać prowadzenie firmy to nie tylko same zalety i korzyści. Wynikają również z tego wady, które warto znać, aby móc w pełni świadomie podjąć ostateczną decyzję. Pamiętaj jednak, że to ty jesteś panem swojego losu i bardzo dużo zależy od samego ciebie.